Yağ Enjeksiyonu Nedir ?

Son zamanlarda estetiklere duyulan ihtiyaçlar bir hayli artmıştır. Ayrıca estetik yaşları da düşüş göstermektedir. 25 yaşını aşan kişiler için yüzdeki kemikler ve bu kemikteki dokular erimeye başlar. Oval olan yüz kavisleri köşeli bir hal alır. Bu durumlarda ise yağ enjeksiyonu  işlemleri sık tercih edilir. Daha derli toplu bir hat oluşturabilmek adına tercih edilen yöntemlerdir.

Zaman ilerledikçe, dudaklar hacmini yitirir ve kırışıklıklar daha da belirgin bir hal alır. Göz altları ise tear-trough denilen çöküntüler oluşur. Burun kenarları ise dudak köşelerine uzanan nazolabial çizgiler derinleşir. Bu nedenle yağ enjeksiyonu  sık tercih edilen operasyonlar arasındadır. Ciltteki kollajen yapısını çoğaltmak ve daha diri bir görünüm yakalanabilmesi için önemli operasyonlar arasındadır.

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır ?

Genel anlamda bu işlemler, lokal anestezi ile yapılmaktadır. Yağ enjeksiyonu operasyonu  bazen genel anestezi ve bazen de cerrahi girişimler ile yerine getirilebilir. Örnek olarak ise yüz germe işlemi sırasında yanakların yağ enjeksiyonu ile dolgunlaştırılması denilebilir.

Alınan yağ ise özel olarak bazı işlemler ile yerine getirilir. Yağ enjeksiyonu operasyonu  yıkama, santrifuj transfer şeklinde yapılacak olan bölgeye uygun şekilde enjekte edilmektedir. İşlemler yapılırken ise herhangi bir kesi ve iz kalmayacaktır. Bu işlemlerin, ne kadar kalıcı olup olmadığı ile alakalı çok sık sorular sorulmaktadır. Enjekte edilecek olan bölgeye geliştirilen cihazlar yardımı ile hava teması olmadan dolgu yapılır ve kalıcılığı uzar.