Saç Tedavileri

Saç; bir insanın görünüşünü değiştiren, vücudumuzun en önemli parçalarından biridir. Sağlıklı saçlar ; hacimli, parlak ve dökülme gözlenmeyen saçlardır. Saç dökülmesi sorunu, her iki cinsiyette sık görülebilen bir durumdur. Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan saç dökülmeleri, fizyolojik değişimlere neden olacağı için kişilerin psikolojisini de olumsuz etkiler. Bu durum yeni gözlenmeye başladığında, saç tedavileri yapılarak saçın dökülmesinin önüne geçilmeye çalışılır. Saçların dökülmesi ile birlikte erkeklerde ” kellik” sorunu oluşabilir. Özellikle bazı erkeklerde genetik yapı nedeniyle yalnızca bazı bölgelerde dökülmeler gözlenebilir. Bu duruma “bölgesel kellik” denir. Saçın tamamıyla dökülmesi durumuna ise “tamamen kellik” adı verilir. Kadınlarda ise saç dökülmeleri kellik sorunu oluşturmasa da, saçlar incelir ve güçsüzleştiği için hacmini kaybeder.

Saçın günlük ortalama 40 ile 90 tel arasında dökülmesi normal karşılanır. Ancak daha fazla dökülüyor ise, saç tedavileri yaptırmak gerekir. Saç dökülmesinin bir çok nedeni vardır. Bunları sıralamak gerekirse;

 • Sifiliz hastalığı
 • Saçkıran gözlenmesi,
 • Tiroit hormonlarında ki artış yada azalış,
 • Cilt kanseri,
 • Cinsel hormonlardaki oluşan bozukluklar (özellikle erkeklerde DHT hormonu azlığı)
 • Beslenme bozuklukları,
 • Stresel faktörler,
 • Genetik yapı,
 • Sarkodoidoz hastalığı,
 • Kadınlarda görülen hamilelik, lohusalık ve menopoz gibi durumlar,
 • Hormonal bozukluklar,
 • Demir eksikliği ve kansızlık,
 • Kelebek hastalığı olarak bilinen Sistematik lupus eritematazus,

 kişilerde bu durumlar mevcutsa saç dökülmeleri gözlenebilir. Kişide saç dökülmeleri gözleniyor ise, öncelikle bunun sebebi araştırılmalıdır. Sorunun nedeni araştırıldıktan sonra ise, saç tedavileri ile saçın sağlığına kavuşması ve dökülmesinin engellenmesi gerekir. Saç dökülmesi sorunun kadınlarda %60-65’i, erkeklerde ise %90’ı genetik yapı sebebi ile olduğu için tedavi oldukça zordur.

Saç Lazeri

Saç tedavileri arasında oldukça başarılı sonuçlar veren saç lazeri, günümüzde yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Saç lazeri uygulamasıyla, saç tellerinin kalınlaşması, saç dökülmelerinin durdurulması, yeni saç tellerinin hızlı bir şekilde çıkması ve saçın yeniden hacimli hale getirilmesi hedeflenir. Bu işlem saçlı deriye, düşük seviyeli lazer ışınları verilerek yapılır. Lazer ışınlarının gönderildiği bölgelerde, kan akımı hızla artar, hücrelerin çoğalması artar, kıkırdak  yenilenmesi artar, saç derisinde protein üretimi artar. Özellikle erkeklerdeki DHT hormonunun etkilerini azaltarak dökülmeyi ciddi oranda azaltılır. Saç lazeri ısı vermeden uygulanıyor. Bu nedenle soğuk lazer de deniliyor. Saç foliküllerinin lazer ışığını emmesi sağlanıyor ve böylece saç diplerinin kanlanması artırılıyor. Saç tedavileri arasında oldukça başarılı bir işlem olan saç lazeri tam olarak %50 oranında saç foliküllerinin kanlanmasını artıyor. Bu tedavi işleminde saça enjekte edilecek serum, minik iğneler ile saç foliküllerine enjekte edilir. Saç derisine kanallar açılarak uygulanan serum sonrası, hareketli bir masaj uygulanır. Masaj sonrasında hasta direk lazer uygulamasına alınır.

Hasta lazer işlemi uygulanırken ağrı, sızı hissetmez. Bu işlem uygulanırken gazete okuyabilir, telefon ile ilgilenebilir. İşlem sırasında ve sonrasında hasta günlük hayatına devam edebilir. Saç tedavileri arasından biri olan saç lazeri, genellikle haftada 2 kez 15- 20 dk süren bir işlem olarak yapılıyor. Genellikle 3- 4 ay içerisinde ciddi fark oluşturan bu yöntem, tam anlamıyla 6 ay içerisinde farkını gösteriyor. Bu işlem hem erkek hem de kadınlarda kolaylık uygulanır ve büyük oranda olumlu sonuç verir. Özellikle kadınlarda kellik görünme ihtimali olmayacağı için çok başarılı sonuçlar alınmaktadır .

ACell + PRP

Saç tedavileri arasından biri olan bu işlem, saç sorunlarını gidermede oldukça başarılıdır. Acell + PRP işlemi ; vitaminler, ilaç, ekstraselüler matriks ve PRP’den formüle edilmiş özel bir serumdur. Ekstraselüler matriks, hücreleri destekleyen, bir arada tutan, hücrelere oksijen ve besin difüzyonunu sağlayan, doku üretimini tetikleyen toz şeklinde bir maddedir. Bu maddenin kullanımı için sertifika onayı bulunur ve vücuda hiç bir zararı yoktur. Bu madde çok eskiden günümüze yanık tedavilerinde kullanılan bir maddedir. Günümüzde saç tedavileri arasından ACell + PRP işleminde kullanılarak başarılı sonuçlar alınmasını sağlıyor. Bu yöntem ile kök hücre yenilenmesi tetiklenerek dokuların hızlı bir şekilde iyileşmesi sağlanıyor. Ayrıca saç tellerinin onarımı sağlanarak, saç yapısının güçlenmesi ve hacminin geri kazandırılmasını sağlıyor. Bu işlem özellikle saç ekiminden önce denenerek saçların yapısının ve saç derisinin güçlendirilmesi sağlanıyor. Böylece saç ekiminin daha başarılı sonuçlar vermesi sağlanıyor. Ekstraselüler matriks ABD’de üretilen özel formüle edilmiş powder (toz) bir üründür. FDA onaylı oluşu sayesinde vücuda zararı olmayan maddeler içerdiği kanıtlanmıştır. Bu işlemde diğer kullanılan maddeler de vücut açısından zararı olmayan saç kalitesini artıracak maddelerdir.

Saç tedavileri arasında en başarılı yöntemlerden biri olan ACell + PRP işlemi, saç dökülmesi olan kişilerde, saç kıran rahatsızlığı olan kişilerde, saçlarda incelme ve zayıflama olan ya da saçlar zarar görmemesi adına önlem almak isteyen kişiler için uygulanabilir. Bir yaş sınırı olmadan yapılan bu işlemin, saç dökülmesinin nedeni tespit edildikten sonra yaptırılması uygun olacaktır. ACell + PRP işleminde, ekstraselüler matriks, vitamin, ilaç ve kendi kanınızdan alınan PRP kullanılarak bir serum hazırlanır. PRP’nin kendi kanınızdan alınmasının sebebi, vücudunuza hızla uyum sağlayarak kök hücresinin yenilenmesi ve dokuların rejenerasyonunun oluşmasını sağlamaktır. Öncesinde hastada gerekli kan testleri yaparak bir sorun olup olmadığı incelenir. Sonrasında işlem için kişiye lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezi sayesinde kişi ağrı ya da sızı hissetmeden işlem uygulanır. Lokal anestezi den korkan kişiler için genel sedasyon uygulanarak, kişinin tamamen uyuması sağlanabilir. Minik enjektörler yardımı ile küçük alanlara enjeksiyon uygulanır. Bu serumun enjekte edilmesi ile birlikte kök hücreler serumu hızla emmeye başlar ve kök hücre yenilenmesi aktif hale gelir. Özellikle bu açıdan PRP’nin yenilenme de payı oldukça büyüktür. Çünkü kendi kanınızdan gelen kök hücreler rejenerasyonu ve kanlanmayı hızla artırır. Böylece aktifleşen hücreler sağlıklı hücreler gibi yenilenir ve çoğalmaya başlar. Bunun sonucunda ise; saç derisi yenilenir, saç kökleri kalınlaşır, saç dökülmeleri azalır, saç kalitesi artar, saçlar eski hacmine kavuşur. Bu işlem yalnızca bir kere uygulanarak yeterli olur ve başka saç tedavileri gerektirmez. Eğer bu işlem yapılmış kişi için gerekli görülür ise, bir yıl sonra tekrar yapılabilir. ACell+ PRP işlemi sonucu saçlarda 6. Aydan sonra belirgin bir hale gelir ve saçlardaki problem büyük oranda ortadan kalkar.