Saç Ekimi

Yaş, çeşitli sağlık sorunları, beslenme bozukluğu, hormonal değişimler, genetik yapı, aşırı stres, üzüntü gibi bir çok faktörden dolayı, kişiler tamamen ya da kısmi bir şekilde saç kayıpları yaşayabilmektedir. Fiziki görünümün yanı sıra, ruhsal olarak da olumsuz bir etki yaratan saç dökülmelerine karşı, günümüz teknolojisi kullanılarak saç ekimi işlemleri yapılabilmektedir. Böylelikle kişi dış görünüşündeki bu olumlu değişimle özgüveni yüksek, psikolojik anlamda da rahatlamış bir şekilde günlük hayatına devam edebilmektedir.

Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişilerin, öncelikle bu sürece hazır olmaları gerekmektedir. Bu hazırlık, ruhsal ve fiziki değişim süreçlerini kapsamaktadır. Psikolojik olarak aynada kendisine bakan kişi, eğer ki görüntüsüyle alakalı bir problem görüyorsa bu durumdan olumsuz olarak etkilenecektir. Bu olumsuz etkiler ise kişinin sosyal ve iş hayatındaki başarıyı yakalaması için engel teşkil edecektir. Kendisiyle barışık olmayan kişiler, kendilerini dış dünyadan tamamen soyutlayabilmektedir. Kaliteli bir günlük yaşam imkanı sunmayan bu psikolojik durum, kişilerin etkileşimde olduğu insanları da dolaylı yoldan etkilemektedir. Bu kapsamda kendisiyle barışık olarak hayatına devam etmek isteyen kişiler, çeşitli estetik müdahalelere yönelmektedir. Saç ekimi estetik bir işlemdir ve cerrahi müdahale gerektirir.  Ancak bu cerrahi müdahale büyük çaplı ve karmaşık bir yapıda değildir. Bundan dolayı çekingen davranmamak gerekir.

Saç ekimi işlemleriyle alakalı bir diğer husus da, geri dönüşü olmayan bir işlem olmasıdır. Bundan dolayı acele karar vermemeli ve bir uzman öncülüğünde bu düşüncenizi karara bağlamanız, size fayda sağlayacaktır. Saç ekimi işlemi sonrasındaki adaptasyon süreci de çok önemlidir. Yeni ekilen saçlarınızın gürleşmesi ve istediğiniz şekli alması zaman alabilir. Bu süreç, kişinin kıl yapısı ve metabolizmasıyla doğrudan bağlantılı olarak ilerlemektedir. Bundan dolayı sabırlı ve sağ duyulu olmak gerekir. Başka bir saç ekimi işlemi yaptıran kişilerle kendi işleminizi kıyaslamaya girmemelisiniz. Çünkü her kişinin bünyesi farklılık gösterir. Bundan dolayı siz aklınıza takılan bir konu hakkında kendi saç uzmanınızdan, size bilgi aktarımı yapmasını rica etmelisiniz. Bu gibi durumlarda en sağlıklı bilgiyi size saç uzmanınız verecektir. Saç ekimi işlemi öncesinde ve sonrasında uzmanınızın size yapmanızı söylediği her türlü öneriyi önemseyip, size verilen bilgiler doğrultusunda süreci tamamlamanız faydalı olacaktır.

Saç ekim işlemlerinin çeşitli yöntemleri vardır. Bu yöntemler kişinin genetik yapısı, yaşı ve dökülme yoğunluğuna göre şekillenmektedir. Saç ve cilt tonu analizini yapan saç uzmanları tarafından, kişiye en uygun olan yöntem seçilmekle beraber, bu konuyla ilgili devam eden süreçte de bir takım farklılıklar olabilmektedir. Bu farklılıklar, saç ekiminin tamamlanması için gerekli olan işlemlerin bütününü kapsamakta ve seçilen yöntemin aşamalarını içermektedir. En iyi yönlendirmeyi saç uzmanınız size yapacaktır. Saç ekim işlemlerini sekiz yöntem ile yapmak mümkündür. Bunlar; Safir FUE saç ekimi, VIP saç ekimi, FUE saç ekimi, Robotik saç ekimi, DHI saç ekimi, Tıraşsız saç ekimi, Sedasyonlu saç ekimi ve TDF saç ekimi şeklindedir. Ayrıca ekim işlemleri içerisinde kaş ekimi ve sakal / bıyık ekimi de yer almaktadır.

Safir FUE Saç Ekimi

Dünyada en çok kullanılan teknik olarak bilinen FUE saç ekimi işleminin safir kalem ve safir uç kullanılarak uygulanan saç ekim yöntemidir. Kanal açımında kullanılan ve slit olarak bilinen kesici aletler kullanılmaktadır. Fakat bu aletler çelikten yapıldıkları için hem işlem sırasında hem de sonrası için iyileşme sürecini daha uzun hale getirebilmektedir. Bunun yerine doku tahribatını minimuma indiren safir uçlu kalemler ile kanal açma işlemi yapılmaktadır. Safir FUE tekniği, cilt ile en uyumlu teknikler arasında yer almaktadır. Bunun sebebi ise, dökülmenin yoğun olduğu bölgelerde seyrek değil de daha sık kanal açmayı sağlayan safir uçlu kalemlerle yapılıyor olmasıdır. Kanallar açıldıktan sonra ise bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde kişiler günlük hayatlarına dönebilme imkanına sahip olabilmektedir.

Safir FUE saç ekimi ile açılan kanalların, kişinin ileriye dönük hayatında kaliteli bir saç kullanımı için önemli olmaktadır. Bu saç ekimi işlemiyle kişi; sadece hızlı bir iyileşme süreci geçirmemekle beraber, saçların çıkma yönü, açısı ve sıklığı gibi konularla ilgili de pratik bir kullanım sağlayabileceklerdir. Bu işlemi diğer saç ekim işlemlerinden ayıran en önemli detay, saç donörlerinin sık ekilebilmesine olanak vermesidir. Kanal açmak için kullanılan kesici aletler genellikle dörtgenimsi bir kanal açmaya olanak vermektedir. Safir FUE saç ekimi yöntemi ise, kanalları daha düz ve daha ince açarak, aradaki deri boşluklarının daha fazla dolabilmesine zemin hazırlamaktadır. Bu şekilde açılan kanallara ekim işlemi daha derine yapılabildiğinden dolayı, daha doğal bir görünüm elde edilebilmektedir. Doğal saçların kafa derisindeki açısı 40 ila 45 derece arasında olmaktadır. Bu açıyı yakalayamayan saç ekimi işlemleri ise doğallıktan uzak bir görüntü vermektedir.

VIP Saç Ekimi

Saç ekim işlemleri, takma saç yöntemleri gibi kısa sürede yapılamamaktadır. Cerrahi müdahale gerektiren bu işlemler için belli bir zaman gerekmektedir. Gerekli olan bu süre zarfı ise, kişilerin günlük hayatlarındaki yoğun tempoları nedeniyle oluşturulamamakla beraber, sürekli olarak ertelenmektedir. VIP saç ekimi ise, iş ya da başka faktörlerden dolayı yoğunluğu olan kişiler için geliştirilmiş olan saç ekim yöntemidir. Hızlı bir yöntem olduğundan dolayı çok fazla rağbet gören bu işlem ile en kısa sürede kişilerin sağlıklı saçlara kavuşabilmesine imkan verilmektedir. Kişilerin günlük rutinini olumsuz yönde etkilemeyecek olan bu yöntem ile zamandan tasarruf sağlanmaktadır.

VIP saç ekimi işlemi, robotik saç cerrahisi kullanılarak 3D teknolojisi ile tasarlanmaktadır. Bu işlemle kişi, saç ekim işleminin sonrasında nasıl bir görüntüye ulaşacağını gözlemleyebilmektedir. Ayrıca; ön saç çizgisinin olduğu bölge, saçların çıkma yönü, kaç tane kıl kökü hücresine gerek olduğu gibi bilgiler, robotik işlemler sonrasında belirlenebilmektedir. Bu hususta hata payının neredeyse sıfır olarak görülmesi, bu ekim işlemini daha da cazip hale getirmektedir. Saç ekim işlemlerinin geri dönüşü yoktur. Bu sebeple saç uzmanlarının kişiye özel saç analizi yaparken büyük bir özveri ile çalışmaları gerekmektedir. İnsan yanılan bir varlıktır. Ancak bu gibi durumlar için özel olarak programlamış robotların hata yapması pek muhtemel değildir.

FUE Saç Ekimi

Eski teknolojiler kullanılarak, donör olarak alınması gereken kıl kökleri manuel teknikler doğrultusunda alınabiliyordu. Bu yöntem ise kişilerin ve saç ekimi uzmanlarının çok fazla zaman kaybetmesine sebebiyet vermekteydi. Günümüz teknolojisi ile bu durum, artık sorun teşkil etmekten çıkmaktadır. Hız çağında yaşadığımızı düşünürsek, bu gibi cerrahi işlemlerin de hızlı bir şekilde tamamlanması, günlük rutinin sekteye uğramaması açısından önemli olmaktadır. Saç ekimi yaptıracak olan kişilerin bu yöntem ile daha hızlı sonuçlar alması mümkün kılınmaktadır. Alınan kıl köklerinin, dış etkenlere fazla temas etmeden bir an önce ekim işlemine geçmesi gerekir.  Sürecin konforlu bir şekilde ilerlemesi de FUE yöntemi ile sağlanabilmektedir. Bu işlem ile kişilerin klinikte kalmasına gerek olmamakla beraber, evlerine gidebilmektedir. Saç ekimi işlemini gerçekleştiren saç uzmanları, gerekli olan tüm bilgileri kişilerle paylaşacaklardır. FUE saç ekim işlemi bir çok kişiye son teknoloji kullanılarak büyük ölçüde kolaylık sağladığından dolayı en fazla tercih edilen yöntemler arasında yerini almaktadır.

Robotik Saç Ekimi

VIP saç ekimi işlemlerinde kullanılan yöntem olarak bilinen Robotik saç ekimi yöntemi, saç uzmanları öncülüğünde çeşitli sayımları robotların yaptığı işlemler bütünüdür. Alınacak kıl kökü sayısı, 3D saç tasarımı, saç ön çizgisinin nereden başlayacağı, saç ekme açısı, cilt analizi, saçların hangi yönde ekileceği gibi çeşitli sayımları ve ölçütleri belirlemek için tercih edilmektedir. Bu uygulama ile hata payı minimuma çekilmekle beraber, kişi saç ekim işlemi sonrası nasıl görüneceğini de öğrenmiş olmaktadır.

Saç ekimi işlemleri kalıcı işlemlerdir ve geri dönüşü olmamaktadır. Bundan dolayı da resimli bir ön görü, istenilen sonuca ulaşılabilir olmak konusunda önemli bir yere sahiptir. Saç ekim uzmanlarının ve robotik sayımların işbirliği ile yapılan analizlerle, kişiye en doğru seçim yapılabilmektedir. Bu seçim doğrultusunda ise kişi, karar aşamasında zamandan da tasarruf etmiş olur. Ayrıca kişinin kararsızlık yaşamasını da engelleyen bu uygulama, kişinin  oldukça konforlu bir saç ekim süreci geçirmesini sağlamaktadır.

 

DHİ Saç Ekimi

Saç kayıplarının bölgesel ve aralıklı olduğu durumlarda tercih edilen bir saç ekimi yöntemi olan DHİ saç ekimi, kişilere doğal görünümlü ve daha sık saçlara sahip olma imkanı sağlamaktadır. İyileşme sürecinin minimumda olduğu bu yöntem ile kişiler, en kısa sürede günlük yaşantılarına dönebilmektedirler.

Öncelik olarak kişinin saç analizinin saç uzmanları tarafından itinalı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu analiz ile kişinin saç tellerinin yapısı ve kalitesiyle beraber, saç dökülme oranı da belirlenebilmektedir. Saç ekimi için gerekli olan kıl kökü hücrelerinin hangi tarafta yoğunluk gösterdiğinin de belirlenmesi gerekmektedir. Donör olarak belirlenen bölgeye lokal anestezi uygulanarak acı hissinin oluşması engellenir. Sonrasında ise saç ekimi işlemi yapılarak süreç tamamlanmaktadır. Bu süreçte mevcut saçların korunması çok önemlidir. Büyük bir itina ile işlem yapılması ve kişinin ileriye dönük hayatını konforlu bir biçimde geçirmesi esas alınmalıdır.

Tıraşsız Saç Ekimi

Saç ekimi işlemlerinin yapılabilmesi için saçların tümünün sıfıra vurulması gerekmektedir. Bu durum ise, saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler için tereddüt verici bir durum olmaktadır. Tıraşsız saç ekimi yöntemi ise, kişilere anlık görünüşünden ödün vermeden saç ekim işlemi yapılabilmesine olanak vermektedir. Dış görünüş, kişilerin öz güven eksikliği yaşamaması için dikkat edilmesi gereken hassas bir konudur. Dış görüntüsünü beğenmeyen kişilerde çeşitli psikolojik ve sosyolojik olumsuzluklar meydana gelmektedir. bu durumun yaşanmaması adına tıraşsız saç ekim işlemi büyük ilgi görmektedir.

Genellikle uzun saçlı kişilerde ve seyrek olan saçlarda tercih edilen bu yöntem ile kişinin saç ekim işlemi yaptırdığı belli olmamaktadır. Bundan dolayı da doğal bir görünüme sahip olarak hayatına devam eden kişiler, bu işlemden büyük bir memnuniyet yaşayarak süreci tamamlamaktadır. Saç ekimi sonrası ise ortalama 2 gün içerisinde kişi, normal yaşantısına dönebilmektedir.  Ense kısmından, ömür boyu dökülmeyen kıl kökleri alınarak ekim işlemi yapmak için belirlenen bölgeye uygulanmaktadır. Bu yöntem ile kıl hücreleri sık bir şekilde ekilebilme imkanına sahip olduklarından dolayı da aralardaki boşluklar da kapanmaktadır. Tıraşsız saç ekimi işlemi için kişilerin 5 ila 6 saat ayırması, sürecin tamamlanması için yeterli olmaktadır.

Sedasyonlu Saç Ekimi

Saç ekimi işlemleri, her ne kadar kısa süren işlemler olarak bilinse d cerrahi bir işlemdir. Kanal açım işlemi yapıldığından dolayı da lokal anestezi uygulanması gerekir. Kişilerin bu süreçte herhangi bir ağrı, endişe, stres ve ya bir komplikasyon yaşamaması için sedasyon kullanılmaktadır. Kullanılan anestezi çeşitlerinden biri olan sedasyon, ağrı kesici ve sedatif içeriklerin kişilere damar yolu ile verilmesi şeklinde uygulanır. Anestezi hekimi tarafından uygulanması gereken bu işlem, büyük bir titizlik gerektirmektedir. Sonrasında ise kişi hiçbir endişe ve acı hissetmeden, saç ekimi işlemini yaptırabilmektedir. Ayrıca işlem sonrasında da fazla ağrı hissiyatını engelleyici özelliğe de sahiptir. Bundan dolayı saç ekim yöntemleri için gereken lokal anestezilerde daha çok sedasyonlu saç ekimleri tercih edilmektedir.

Saç ekimi esnasında sakin kalmak ve soğukkanlı olmak çok önemlidir. Bu, kalp atışınızın hızlanmamasını ve normal seyrinde ilerlemesini engelleyici bir durumdur. Çabuk heyecanlanan ya da bu gibi işlemlere fobisi olan kişilere uygulanması mümkündür. Sedasyonlu saç ekimi uygulamasını; FUE saç ekimi, robotik saç ekimi, DHI saç ekimi gibi bir çok saç ekim işlemlerinde kullanılabilmektedir. Sedasyonlu saç ekimi; bir saç ekim yöntemi olmamakla birlikte, bu saç ekim işlemlerinin gerçekleşmesi için yapılan bir anestezi türüdür.

TDF Saç Ekimi

Two Days FUE olarak da bilinen TDF saç ekimi yöntemi ile saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin iki gün içerisinde yeni saçlarına kavuşabilme imkanına sahip olmaktadır. FUE yöntemi kullanılarak yapılan işlem, 5 ila 8 saat arası sürebilmektedir. Günlük hayatın yoğunluğunda zaman bulamayan kişilerin çoğunlukla tercih ettiği bu yöntem ile sağlıklı ve yeni saçlara sahip olmak mümkün olabilmektedir. Ense kısmında bulunan saç kökleri, dökülme riski bulundurmadığından dolayı, bu işlem için gerekli olan kıl kökleri kişinin ense kısmından alınmaktadır. Bu kökler donör olarak geçmekle beraber, saçın bulunmadığı bölgelere nakledilmektedir. TDF saç ekimi işlemi ile kişiler günlük yaşantılarına ara vermeden devam edebilme imkanına sahip olabilmektedir.

Ekilen saçlar ilk bir ay içerisinde dökülebilmektedir. Bu dökülme, kişileri fazlasıyla tedirgin etmekle beraber, ilk ekim işleminde itibaren yaklaşık olarak 3 ay sonrasında, kıl kökü hücreleri bir daha dökülmemek üzere çıkmaya başlayacakladır. Saç ekimi işleminin altıncı ayında ise, ekilen saçların yarısından fazlası çıkmış olacaktır. Bu süreç, ortalama 1 yıl içerisinde ise tamamlanmaktadır. Kişilerin dış görünümlerini olumlu yönde etkileyecek bu estetik dokunuş ile sağlıklı saçlara kavuşulabilecektir. Saç ekim işlemlerinin, doğru analizlerle desteklenmesi çok önemlidir. Bundan dolayı saç ekim işlemi yaptırılacak yerin ii araştırılması ve acele edilerek karar verilmemesi gerekmektedir. Saç ekim işlemi cerrahi bir müdahale olup, ömür boyu kalıcı bir etkiye sahip olan bir işlemdir.

Kaş Ekimi

Saç ekimi işlemlerinin yanında, kaş ekimi için de hizmet veren klinikler bulunmaktadır. Bu işlemin saç ekimi kliniklerinde de yapılması mümkün olmakla beraber, ekim işlemleri genel olarak FUE yöntemi kullanılarak uygulanmaktadır. Kaş ekimi yaptırmayı düşünen kişilerin, kaş uzmanına doğru bilgiler vermesi (daha önce kaşlarına bir işlem yapılıp yapılmadığı gibi) çok önemlidir. Bu bilgiler doğrultusunda kaş ekim uzmanı, kişiye özel bir tasarım yapabilecektir. Kaş olarak ekilen kıl köklerinin tekrar dökülme yapması mümkün değildir.  Bu yöntem ile yapılan kaş ekim işlemi, kalıcı bir işlem olacağından dolayı, kişinin yüz ve cilt analizine göre şekillenmesi çok önemlidir. Çünkü yapılan bu işlemin geri dönüşü mümkün olmayacaktır. Kişinin cilt alt rengine ve cildinin yapısına, yüz şekline, göz kapaklarının düşük olup olmadığına göre kaş dizaynları değişiklik gösterebilmektedir. Kaş uzmanı ile ortak bir karara varmak, işlem sonrası istenilen görüntüyü elde etmek için önemlidir. Ayrıca 3D çizimler ile de doğru bir karar verilmesi sağlanmakta olup, kararsız kalan kişiler için de bir çözüm yöntemi olmaktadır.

Kaş ekimi yaptırmak isteyen kişiler arasında, kaşları genetik yapısından dolayı çıkmamış kişiler olabilmekle beraber, herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle de kaş dökülmesi yaşamış kişiler olabilmektedir. Bu kapsamda, kaş dökülmesinin ne sebepten dolayı olduğunu bilmek gerekir. Hangi sebeple olduğunu, kaş uzmanlarının çeşitli analizleri ve incelemeleri belirlemektedir. Bu analizler ile ilgili olarak, donörün kıl kökü kalitesi, kıl çıkma yönü, ekim sırası, kıl ekme açısı gibi kapsamlı bir araştırma içerisine girmek gerekmektedir. Saç ekimi yöntemleri ile benzerlik gösteren bu estetik dokunuş, özellikle kadınlar arasında çok fazla tercih edilmektedir.

Sakal / Bıyık Ekimi

Sakal veya bıyık kaybı, saç dökülmesi gibi genetik etkenlerden, hormonal değişikliklerden, yara ve ya yanıklardan ve çeşitli ilaçların kullanılmasında yan etki olarak görüldüğü gibi farklı sağlık sorunlarından dolayı da yaşanabilmektedir. Kişilerin sakal ve ya bıyık kaybı yaşayabileceği gibi, bu sorunlar kişinin yapısıyla alakalı olarak da görülebilmektedir. Saç ekimi işlemlerinde olduğu gibi sakal ve bıyık işlemlerinde de çeşitli cilt analizleri yapılmaktadır. Bu analizlerin yapılmasındaki amaç, kişinin kaybının temel sebebinin belirlenmesidir. Sonrasında ise FUE ekim yöntemi kullanılarak süreç başlatılmaktadır. Diğer bir yöntem olan FUT ekim yöntemi, daha eski bir yöntem olup, günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir. Saç ekim yönteminde olduğu gibi genel olarak ense bölgesinden alınan greftler ile ekim yapılmaktadır. Bunun yanında uygun donör bölge olabilen yüz bölgesinden de kıl kökü alınabilmektedir. Mevcut olan sakaldan alınarak yapılan ekimlerde elmacık kemiği ve ya çene altında bulunan ve o bölgede istenmeyen kökler de tercih edilebilmektedir.

 Sakal ve ya bıyık eksikliği, kişilerin özgüveninin tam olmasını olumsuz yönde etkileyen estetik görünümü bozan bir durumdur. Bundan dolayı da bu sorunu yaşayan kişilerin tercih ettikleri cerrahi müdahaleler olarak bilinmektedir. Sakal ve ya bıyığın hiç olmadığı durumlarda ise 1000 – 3000 arasında yapılacak olan ekim işlemleri, istenilen görüntünün elde edilebilmesi için yeterli olarak görülmektedir. 3D tekniği ile kişilerin ekim sonrasında görünüşlerinin nasıl olacağı konusunda da bilgi sahibi olabilme imkanları vardır. Saç ekimi, sakal ve bıyık ekimi işlemleri kalıcı işlemler olarak bilindiğinden dolayı, karar verirken kişilerin ekim uzmanlarının tavsiyelerine uygun olarak seçim yapmaları gerekir.  sakal ve ya bıyık ekim işlemleri lokal anestezi ile yapılacağından dolayı bu cerrahi operasyonlarda hiçbir acı hissedilmemektedir. Kanal açma işlemleri micro punç denilen aletlerle yapılmaktadır ve ciltte herhangi bir yara oluşumuna sebebiyet vermez. 4 ila 6 saat sürebilen ekim işlemleri kıl köklerinin sayısına doğru orantılı bir şekilde ilerlemektedir. Micro punçların ciltte açtığı deliklerden kıl köklerinin bulunduğu alanlarda hafif kırmızılıklar gözlenebilmektedir. Bu durum geçici olmakla beraber, herhangi bir iz bırakacak bir işlem değildir. Bu küçük kızarıklıklar en fazla 10 gün içerisinde geçecektir. Yapılan ekim işlemi için tek bir gün gerekmektedir. Operasyonun bitiminde ise kişi günlük yaşantısına dönebilmektedir. 2 hafta sonrasında ise ekilen kıl köklerinde bir dökülme meydana gelecektir. Dökülmenin sonrasında ise kalıcı sakallar ve ya bıyıklar yavaş yavaş kendini göstermeye başlayacak olup, bir daha dökülme yaşanmayacaktır. Sakal ve bıyık ekim işlemleri, saç ekimi işlemleriyle benzerlik gösteren uygulamalardır. Cerrahi müdahale ve anestezi kullanımı olduğundan dolayı, kişilerin ekim merkezlerini iyi bir biçimde araştırma yapmadan karar vermemeleri gerekmektedir. Saç, bıyık ve sakal eksikliği olan kişiler için bu ekim yöntemleri kesin sonuç alma hususunda en faydalı tercih olacaktır.