Meme Onarımı

Kadınların fiziksel ve görsel görünümleri kendilerini iyi hissedebilmeleri adına çok önemlidir. Vücutlarında en değer verdikleri yerleri olan memeleri, aynı zamanda kendilerini özgüvenli hissedebilmeleri adına önemlidir. Son zamanlarda kadınların en fazla korktuğu hastalıklardan biri olan meme kanseri, sonrasında meme dokularında büyük doku boşlukları bırakabilmektedir. Bu nedenle meme onarımı kansere yakalanan kişilerin meme oparesyonu yapılarak daha sonra onarım işleminin yapılmasıdır.

Operasyon gerçekleştirilerek memenin alınarak sonrasında kadınların psikolojik anlamda kendilerini iyi hissedebilmelerine yardımcı olunur. Meme onarımı, bazı kadınlarda işlem sonrasında  depresyon, cinsel isteksizlikler, hastalığın tekrarlaması endişeleri, uygun olan giysileri bulamama gibi nedenler ortaya çıkmaktadır. Tıp dünyasındaki birçok yenilik ve bilimsel araştırmalar, memenin yerine protezler ya da onarım için silikonları yaptırabilmeye olanak sağlıyor.

Meme Onarımı İçin Doğru Zaman

Kanser nedeni ile meme yapılarının bozulması ile meme onarımı operasyonu yapılabilmektedir. Bu işlemlerde meme alınarak eş zamanlı şekilde ya da geç onarım olarak doktorların uygun gördüğü zamanlarda yapılır. Eş zamanlı yapılan işlemlerde erken teşhislerde fark edilen kanserler için gerçekleştirilen operasyonlardır.  Bu işlem ile hastanın yaşayacak olduğu psikolojik olumsuzlukların en aza indirilmesi sağlanabilir.

Bazı durumlarda meme onarım işlemleri, rekonstrüksiyon operasyonu işlemi için beklemek gerekli olabilir. Hastaların kanseri kabul etmesi ve aynı zamanda meme onarımı operasyonu  cerrahi anlamda işlem istememesi doktorlar tarafından yapılmadan beklenmesi tavsiye edilen süreçlerdir.