Liposuction

Liposuction, çağın hastalığı olarak bilinen obezite sonucunda yaptırılabilecek uygulamalar arasındadır. Kilo problemleri aşırı olmayan, fakat bölgesel şekilde zayıflamak isteyen kişilerin fazla olan dokunun uzaklaştırılması ve aynı zamanda vücuda daha iyi şekilde kazandırılması yöntemidir. Liposuction yağ aldırma,  işlemi olarak bilinen yöntem geçmişten günümüze sık tercih edilen yöntemler arasındadır.

Özellikle, basen, kalça, karın, diz, bel gibi inatçı olan bölgelere uygulanır. Bölgesel fazlalıklar için sık tercih edilir. Liposuction yağ aldırma operasyonları, genel anlamda çeşitli yöntemler ile yerine getirilir. Yağ dokuları 1-2 mm’lik kesiler açılarak buradan 2-3 mm çap ile ince ve uzun kanüller kullanımı ile yağ alma işlemi yerine getirilebilir.

Liposuction Kimlere Uygulanır ?

Öncelikle, bu işlemleri yaptırmadan önce uzman bir doktordan yardım alınacağını söyleyebiliriz. Liposuction yağ aldırma operasyonu  zayıflama yöntemi olarak bilinmemelidir. Çünkü bölgesel olarak oluşmuş yağların alınmasında kullanılan bir yöntem olarak ifade edilebilir. Eğer bölgesel anlamda yağlanmalar şeklinde bir probleminiz yok ise tercih edilmemelidir. Kontrollü diyet ve spor ile çok kilonuz yok ise kilo verebilirsiniz.

Diyetle uzaklaşmayan yağlar ise liposuction yağ aldırma operasyonu ile yok edilebilir. Bu uygulamaları yaptırmayı düşünenler, sağlık problemleri olmayan, hamile ya da yeni doğum yapmış olmayan kişiler tercih edebilir. Fakat kalp rahatsızlıkları, diyabet gibi sistemik sağlık problemleri olanlar ise endikasyonu koymadan öncelikle bir takım testler ile bu işlemleri yaptırabilirler.