Kulak Estetiği

Estetik operasyonlar, genellikle daha iyi bir görünümün yakalanabilmesi için uygulanan işlemlerdir. Bu işlemlerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Kulak estetiği operasyonları da bu estetik türlerinden biridir. Genellikle, kepçe kulak deformesi, doğumsal kulak deformiteleri gibi durumlarda yapılan işlemlerdir. Çocuklarda psikososyal ve duygusal anlamda olumsuz etkiler doğurabilmektedir. Bu işlemler güvenli olan işlemlerdir. Kepçe kulak görünümün giderilmesi kişilerde psikolojik anlamda olumlu etkiler ortaya çıkaracaktır.

İşitme kaybı ya da olumsuz riskleri oluşturmayan görsel anlamda daha estetik bir görünüm yakalanacaktır.  Kulak estetiği işlemlerinde genellikle kulak 6 yaş civarında gelişimi  tamamladığı için bu yaştan sonra uygulanabilir. Bu nedenle önerilmiş olan kepçe kulak estetiklerinde en uygun dönemi ise okul öncesi dönemlerinde uygulanabilir.  Okula başlama çağı olarak çocukların iletişim kurmuş olduğu arkadaş çevreleri genişlemektedir. Bu dönem ile çocukların kırılganlıkları ve hassasiyetleri yüksektir.

Kulak Estetiği İyileşme Süreci

Kepçe kulak durumunda uygulanan bu operasyonlar yapıldıktan sonra aynı gün eve dönülebilir. Kulak estetiği operasyonu  lokal anestezi uygulanarak yerine getirilir. Operasyonlar sonrasında 4 saat ağrı olmayacaktır. Sonrasında ise hafif bir ağrı hissi oluşur. Günlük yaşantıyı etkilemeyen bir ağrıdır.

3 ve 5 günlük süreçte normale yakın bir halde sokağa çıkılabilir. Günlük hayata rahatlıkla devam edilebilir.  Kulak estetiği operasyonu,  yaptıran kişilerin operasyondan sonraki 4 ünde ılık kısa süreli olan bir duş alabilmek mümkün oluyor. Kepçe kulak operasyonlarında kulak hafif şişebilir ya da renk değiştirebilir. Bu durumda korkulmamalıdır.