Kapalı Burun Ameliyatı

Burun ameliyatlarını son zamanlarda yaptırmayan yok denecek kadar azdır. Özellikle estetik amaç ile yaptırılan işlemler olarak ifade edilebilir. Bunun yanı sıra bazı sağlık nedenlerinden dolayı da bu ameliyatlar yaptırılmaktadır. Kapalı burun ameliyatı burun deliklerinin içinden yapılan uygulamalardır.  Estetik anlamda tekniklerinden olan kapalı rinoplasti ameliyatlarında olduğu gibi burun deliklerinin arasında bulunan bölümler, dış bölümden ters şekilde V bir kesi yapılmadan uygulanır.

Kapalı burun ameliyatı  yapılan bütün kesiler burun deliklerinin içinde yapılabilmektedir. Bu sayede ise burun uçlarında açık rinoplastideki gibi dikiş izi de bulunmamaktadır. Günümüzde ise en fazla tercih edilen ameliyat türüdür. Her iki burun deliği içinden açılan kesiler ile sorunsuz bir ameliyat ortaya çıkacaktır.

Kapalı Burun Ameliyatı Nasıl Uygulanır ?

Kapalı ve teknik rinoplasti genel ya da lokal şekilde uygulaması yapılan ameliyatlardır. Kapalı burun ameliyatı operasyonu  1.5 saat süren bir süre de gerçekleştirilmektedir. Kullanılacak olan anestezi türleri burunda müdehalelerin boyutlarına ve hastaların genel anlamda sağlık durumlarına bağlıdır. Genellikle anestezi kullanımı bu operasyonlar için tercih edilmektedir.

Ameliyat sonlandığında ise rahat nefes alma imkanı sağlayan silikon ateller kullanılmaktadır. Kapalı burun ameliyatı operasyonu  sonrası koruyucu bant yapıştırılarak burnun zarar görmesi engellenecektir. Bu bantlar ten rengine uygun olarak yapıştırılır. Farklı renklerde de yapıştırılmaktadır. Geleneksel yöntemler ile alçı ve tampon kullanımları ortadan kalkan yöntemler olarak bilinmektedir.