Jinekomasti

Çoğu kişinin bilmediği terimler arasında yer alan jinekomasti, erkek meme dokusundaki büyüme olarak ifade edilebilir. Erkeklerde en sık rastlanan rahatsızlıklar şeklinde tanımlanabilir. Yaygın olarak ise %30 oranında oluşmaktadır. Çoğunlukla ise psödoginekomasti ile karıştırılan bir hastalıktır. Bu işlem ise obezlerde görünen ve meme glandüler proliferasyon olmadan yağ birikiminin oluşmasıdır.

Jinekomasti’de ise memedeki büyüme daha çok glandüler dokularda görülmektedir. Bu nedenler arasında ise hormonal bazı dengesizliklerin olması, bazı antidepresanlar, alkol ve vücut geliştirme ilaçları neden olmaktadır. Jinekomasti,  ilerleyen vakalarda ilaç ile tedavi ile meme dokularındaki ilerleme durdurulabilir. İlaç ile tedavi yapılan hastalardan yanıt alamayan ve hastaların ameliyat, liposuction gibi farklı alternatifler şeklinde yararlanma durumu olabilir.

Jinekomasti Nedenleri

Bu hastalığın bazı nedenleri bulunmaktadır. Jinekomasti hastalığı  hormon bozuklukları, testesteron azlığı nedenleri ile rahatsızlıkların bazı sendromlaşmış belirtileridir. Aynı zamanda östrojen artışları yapabilen durumlarda bulunmaktadır. Testis tümörleri, tiroid bezi hastalıkları, böbrek üstü bezi tömürleri gibi bazı kanser türleri de neden olmaktadır. Jinekomasti hastalığı  bazı ilaç ve maddelerin uzun süreli olarak kullanılmasından kaynaklı da ortaya çıkabilmektedir.

Alkol, antidepresanlar, uyuşturucu olan maddeler, aşırı kilo alımı ile oluşan durumlardan kaynaklı olarak bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle meme büyümesi şikayeti olan erkeklerin öncelikle doktorlarına başvurarak bu hastalığın nedenini araştırmaları gerekmektedir. Hastalığın tedavisi için nedenlerinin bilinmesi çok önemlidir.  Tedavilerde hastalığın nedenlerinin iyi bilinmesi önemlidir.